Farská pastoračná rada | Tlačiť |

FPR je poradným a pracovným orgánom farára (administrátora) podľa Kán. 517 § 1. FPR spolupracuje s farárom pri vytváraní živého spoločenstva veriacich vo farnosti podľa slov: „Množstvo veriacich malo jedno srdce a jednu dušu.“ (Sk 4, 32). FPR sa má na základe poznania situácie vo farnosti podieľať na vytváraní a realizácií pastoračného programu.

K úlohám FPR zvlášť patrí podporovať a napomáhať:
  • Uskutočňovať pastoračné plány, ktoré určí diecézny biskup
  • Dôstojne sláviť liturgiu,
  • Inkulturovať evanjelium
  • Teologickú vzdelávaciu činnosť
  • Spoločnými úlohami a akciami posilňovať vedomie spoločenstva
  • Charitatívnu činnosť
  • Odporúčať zamestnanie osôb farskému úradu a riešiť ich prípadné pracovno-právne problémy
  • Spolupracovať s organizáciami a združeniami (cirkevné a spoločenské)
  • Riešiť iné problémy farského života ako to požaduje farár (administrátor)

Na dosiahnutie týchto cieľov si FPR vytvára podľa pomerov vo farnosti potrebné štruktúry, ktoré nazývame sekcie. Sú to najmä tieto:

• Liturgická sekcia má napomáhať prácu všetkých poverených úlohami pri liturgii.
  • Evanjelizačno-katechetická sekcia napomáha pri inkulturácii Evanjelia, uskutočňovaní pastoračných plánov a vzdelávacích programoch vo farnosti, stará sa o rozširovanie katolíckej tlače, fungovanie farskej knižnice, stará sa o katechizačnú činnosť vo farnosti a to tak pri katechizácii detí, mládeže ako aj dospelých.
  • Organizačná sekcia napomáha organizovanie potrebných prác vo farnosti.
  • Charitatívna sekcia má na starosti duchovnú i hmotnú starostlivosť o núdznych a chorých.

Ak je potrebné, môže FPR ustanoviť ďalšie sekcie na špeciálne úlohy a vymedzí im právomoc s potvrdením farára (administrátora).

Členovia:

• Anna HANKOVÁ